Városlista
2024. október 5, szombat - Aurél

Hírek

2020. Június 12. 12:06, péntek | Életmód
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

A betolakodó fajok világszerte fenyegetést jelentenek a védett területekre

A betolakodó fajok világszerte fenyegetést jelentenek a védett területekre

A betolakodó, vagyis nem őshonos állatfajok világszerte komoly fenyegetést jelentenek a védett területekre - derült ki egy kínai-brit tanulmányból.

A Kínai Tudományos Akadémia és a University College London (UCL) kutatói 894 olyan szárazföldi állatfajt - köztük emlősöket, madarakat, hüllőket és gerincteleneket - vizsgáltak, amelyeknek ismert invazív populációik vannak valahol a világban.

A szakemberek világszerte csaknem 200 ezer védett területen nézték meg, hogy a vizsgált fajok megtalálhatóak-e azok területén vagy határaik közelében - olvasható a londoni intézmény honlapján.

A Nature Communications című folyóiratban publikált eredmények szerint a területek kevesebb mint 10 százaléka ad otthont jelenleg bármelyik vizsgált betolakodó fajnak, ami azt sugallja, hogy a védett területek általában véve hatékonyan védekeznek az idegen fajok ellen.

Ennek ellenére azonban csaknem az összes vizsgált területre fenyegetést jelenthet az invázió, ugyanis 99 százalékuk esetében a határaik 100 kilométeres körzetében már megtelepedett egy betolakodó faj, 89 százalékuknál pedig már a határaik 10 kilométeres körzetében találni egy-egy invazív populációt.

"Ezek az állatok megölhetik vagy versenyre kényszeríthetik az őshonos fajokat, elpusztíthatják természetes élőhelyüket" - mondta Tim Blackburn, a UCL professzora.

Hozzátette: az idegen fajok inváziója egyike azon öt legfőbb közvetlen tényezőnek, amely a biológiai sokféleség hanyatlásáért felelős világszerte, és a betolakodó fajok egyre gyorsabb ütemben szállnak meg új területeket.

A kutatók azt is megállapították, hogy a védett területek több mint 95 százaléka alkalmas környezetet biztosít ahhoz, hogy a vizsgált betolakodó fajok közül legalább néhány megvethesse a lábát.

A szakemberek szerint azok a védett területek adnak otthont nagyobb számú idegen fajnak, amelyek jobban ki vannak téve az emberi hatásoknak, például a közlekedés vagy a határaik közelében lévő nagy kiterjedésű települések miatt.

Címkék: állat, faj, növény

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 04. 07:46, péntek | Életmód

Kutatás: a magyar nők töredéke jár rendszeresen emlőszűrésre

2024. Október 03. 08:05, csütörtök | Életmód

Háromnapos programsorozattal ünneplik az állatokat a Fővárosi Állat- és Növénykertben

Az állatok világnapjához kapcsolódó Állatszeretet Ünnepen tematikus állomáshelyek, élménypedagógiai programok és kézműves foglalkozások várják az érdeklődőket péntektől vasárnapig a Fővárosi Állat- és Növénykertben

2024. Október 01. 06:00, kedd | Életmód

Már egymillióan használják a REpont alkalmazást

Már egymillió felhasználója van a kötelező visszaváltási rendszerhez fejlesztett REpont alkalmazásnak, a regisztrálók kétharmada júliusban és augusztusban csatlakozott

2024. Október 01. 06:00, kedd | Életmód

Nébih: újra megjelent a madárinfluenza vírusa vadon élő madarakban

A madárinfluenza-vírus egyik altípusát mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Hajdú-Bihar és Fejér vármegyében elhullott vadmadarakból - közölte a Nébih hétfőn az MTI-vel.