Városlista
2024. november 13, szerda - Szilvia

Hírek

2013. Július 08. 08:35, hétfő | Helyi
Forrás: Dr. Kriston Vízi József

Az ínségnövényekről a Herbáriumban

Az ínségnövényekről a Herbáriumban

A Dombóvári Herbárium herbalistái július első péntekjén is találkoztak a Helytörténeti Múzeum Szepessy termében.

Az elmúlt századokban a falvakban, tanyavilágban az orvos nehezen volt elérhető. Ezeken a településeken a gyógyító- és vadon termő ehető növények gyűjtéséhez, használatához legjobban a füvesasszonyok és a bábaasszonyok értettek.

A hónap témájáról, az ínségnövényekről, a régi bábák mai utódja Kis-Fónai Csabáné szülésznő tartott, a hajdani ínségnövények bemutatásával, valamint azokból a mai konyha módszerivel elkészített ételek kóstolójával színesített előadást.

Az éhezés végigkísérte az emberiséget egész történelmén. Éhínség többnyire szélsőséges időjárás, aszály, árvíz, háborúk következménye. Az indonéziai Tambora vulkán előző évi kitörésekora levegőbe jutottpor és hamu Írországtól a Kárpát-medencéig visszavetette a hőmérsékletet, és tönkretette az 1816. évi termést, hatalmas ínséget okozva. Segítségül pl. Erdélyben főkormányszéki rendeletben írták le, hogyan használják a szegények eledelül például a tölgy vagy bükk makkot és más növényt.

Megfelelő élelem híján tehát az emberek kevésbé ízletes és tápláló növényeken tengették az életüket. A gyűjtögetéshez jól kellett ismerni az ehető növényeket. Az éhező emberek terített asztala a természet, az év minden szakában kínál több-kevesebb táplálékot.

A kevéske kenyérgabonát lisztfinomságúra őrölt makkal, fakéreggel, szárított gyökerekkel, törekkel keverték ezzel növelve a kenyerük mennyiségét. A böngyöle különféle gyökerek, gumók, elsősorban a gyékény torzsája, nyersen, sütve, őrölve fogyasztották.

A libatop, tyúkhúr, madársóska, disznóparéj, medve-, és kígyóhagyma nem csak az állatoknak szolgált eledelül. Jóízű gyümölcsöket is talált a gyűjtögető, de igencsak meg kellett dolgozni érte, mire az aprócska, szúrós szederből, csipkebogyóból, szamócából, vackorból összegyűlt egy kosárkára való.

Némelyik növény a kipusztulás szélére került. A tátorján vagy vadkáposzta már csak néhány védett területen található Magyarországon. A sulyom szinte beborította a vizeinket - akadályozva, bosszantva a halászokat - , mára szinte eltűnt, szintén védett. Napjainkban, szükség híján megfeledkezünk ezekről az életmentőkről, pedig korszerűen elkészítve változatosabbá tehetnénk velük a táplálkozásunkat.

Soros havi találkozónk alkalmával a bátrabb résztvevők csalánnal készült pogácsát, főzeléket, kökénylekvárt, pitypangmézet és más vadnövényből készült ételt kóstolhattak, miközben hosszasan beszélgettek e növények egyéb jótékony hatásáról.

A Dombóvári Herbárium beszélgetés sorozatát folytatjuk, minden érdeklődőt szívesen várunk az elkövetkező hónapok első péntekének délutánján.

Bordi Anna fitoterapeuta, közösség-vezető, Dombóvár. ezerjofuves@gmail.com

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 12. 08:23, kedd | Helyi

Belgrádban és Egerben is bizonyítottak a Dombóvári Karatesuli versenyzői

November 2-3-án rendezték meg Belgrádban az SKDUN szervezet legnagyobb éves versenyét 1270 indulóval, a sporteseményen a Dombóvári Karatesuli 11 fős csapata is jelen volt.

2024. November 08. 08:36, péntek | Helyi

A Kapos-völgy, a Dombóvár környéki várakkal kapcsolatos kutatásról is beszámoltak a régészeti konferencián

A különleges programon dombóvári delegáció is részt vehetett a fővárosban.

2024. November 07. 07:52, csütörtök | Helyi

A Dombóvári Szuperinfó legújabb száma oldalunkon már olvasható!

A lenti képre kattintva juthat el az olvasósarokba. Iratkozzon fel e-mail címével, hogy minden szerdán megkapja a Dombóvári Szuperinfó digitális változatát!

2024. November 05. 09:00, kedd | Helyi

Állatkínzással gyanúsítanak egy dombóvári fiút harci kutyái miatt

A dombóvári nyomozók állatkínzás bűntett miatt hallgattak ki egy 16 éves helyi fiút.