Hírek
2024. December 04. 09:00, szerda | Helyi
Egy életmű hagyatéka - Csonka Sándor képeiből nyílt kiállítás Dombóváron
A Gondviselés Háza Arany Sziget Idősek Otthona kapta meg a néhai dombóvári festőművész képeit.
A megnyitón Horváthné Gyánó Bernadett intézményvezető köszöntője után Nagy Roland alpolgármester elmondta, az önkormányzat úgy döntött, hogy a festményeket megőrzésre az Idősek Otthonának adják.
A 25 festményt Bodó Imre még 2021-ben (június 4.) adományozta a városnak, melyeket Pintér Szilárd polgármester vett át. Ugyanekkor vehetett át 15 képet Döbrököz és 10 képet Gölle polgármestere is.
Az Art-, Cserhát-, Nívó- és Millennium-díjas festőművész, Gölle Díszpolgára, a Fekete István Kulturális Egyesület alapító tagjának életútját Bodó Imre helytörténész, a festő barátja ismertette a megjelentekkel.
A megnyitót a Szent Orsolya Bencés Iskolaközpont ütőhangszeres növendékei (felkészítő tanáruk: Pápai László) tették ünnepélyessé.
Fekete István Kulturális Egyesület
Bodó Imre megnyitón elhangzott köszöntője:
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A Fekete István Kulturális Egyesület elnöksége és tagsága nevében is szeretettel köszöntöm Önöket. Köszöntöm továbbá Horváthné Gyánó Bernadett intézményvezetőt és Nagy Roland alpolgármester urat. Megköszönöm, hogy helyet adtak Csonka Sándor Art-, Cserhát-, Nívó- és Millennium-díjas festőművész képeinek.
Most megemlékeznék a művész életútjáról:
Vasutas családban született 1936. november 11-én. Az elemi iskolát a Szent Orsolya Rendi apácáknál kezdte, majd annak megszüntetése után az állami iskolában folytatta és fejezte be. Fiatalon 1951-ben Budapestre került a Ganz Hajógyárba, ahol kitanulta a hajólakatosi szakmát. A szakmunkásképző elvégzése után műszaki rajzoló lett, majd leérettségizett a Munkácsy Mihály Gimnáziumban.
Kézügyessége lévén 30 éves korában kezdett el festeni. Rendszeresen látogatta a Dési Huber István Alkotókört és a Vasutas Képzőművészeti Kört is. Neves művészek, Szőnyi István, Benedek György és Szabó Zoltán oktatták három éven át. Szabó Zoltánt tartotta mesterének. Vele haláláig jó barátságban is voltak.
Csonka Sándor 110 kiállításon mutatkozott be hazánkban és külföldön is láthatták képeit. Volt kiállítása Moszkvában és Hanoiban, Budapesten, Dombóváron, Pécsen, Szekszárdon, Gyönkön, Hőgyészen, Göllében, Mosdóson, Kaposváron, Döbröközön, Kurdon stb. Kiállításait szakembereken, barátokon kívül neves személyek is megnyithatták, mint Dávid Ibolya, Mandur László politikusok, Keres Emil színművész, Mayer Mihály pécsi megyéspüspök.
2003-ban kapta meg Dombóvár Város Elismerő Díszjelvénye kitüntetést. 2008-ban Göllének adományozott 46 db. festményét, melyet a volt könyvtárban ( ma Csonka Sándor Képtár ) helyeztek el, ahol három teremben állandó kiállítása tekinthető meg. A településhez évtizedes kapcsolatok fűzték. De adományozott festményeket a dombóvári belvárosi templomnak, iskoláknak, múzeumoknak, a Helytörténeti Gyűjteménynek, a Polgármesteri Hivatalnak és a kórháznak is. Az általam alapított Fekete István Múzeumban is 6 festménye látható.
2011-ben a 18. Falunapon vehette át Kovács Ernő polgármestertől a Gölle Község Díszpolgára elismerést. Többszáz képe van magántulajdonban is. 2018-ban, halála előtt pedig elajándékozta szőlőföldjét és présházát Döbrököz község Önkormányzatának.
2018. szeptember 10-én 82 éves korában hunyt el a dombóvári kórházban. Szeptember 14-én búcsúztunk Tőle a Katolikus Temetőben. Szülőházán emléktábla őrzi munkásságát.
Csonka Sándor alapítótagja volt a Fekete István Kulturális Egyesületnek és lelkes támogatója volt az általam alapított múzeumnak is. Szerette volna házát és festményeit Dombóvár városára hagyni, de az akkori városvezetés ezt nem támogatta. Így 2021-ben jómagam úgy döntöttem, hogy a rám bízott képeket három önkormányzatnak adományozom. Június 4-én Döbrököz polgármestere, Farkas Edit 15 festményt, Pintér Szilárd Dombóvár Város polgármestere pedig 25 festményt vehetett át. Június 7-én Göllének is eljuttattam még 10 festményt, melyet Novák Márknak személyesen adtam át.
Ezek a festmények tájképekből, csendéletekből és a három település épületeiről készült részletekből állnak. Mint helytörténész, úgy gondoltam, hogy a művész e három településhez kötődött, és mindegyikben otthon érezte magát. Dombóváron született és itt élt, Döbröközön volt szőlőbirtoka, ahol a nyarait töltötte. Gölléhez és lakóihoz is kötődött, több kiállítását is megnyithattam a településen. Redszeresen látogatója volt a falunapoknak és jó barátság fűzte Kovács Ernő polgármesterhez. E települések ápolják emlékét és munkásságát. De erre ösztönzött a 23 éves barátságunk is.
Biztos vagyok benne, hogy megelégedéssel, simogatóan tekint le ránk, abból a szebb és boldogabb világból, ahol Ő most van!
A festmények jó helyre kerültek! Ápolják Önök is a művész emlékét!
2024. november 25.
Bodó Imre
elnök, Fekete István Kulturális Egyesület
(fotó: Keszthelyi Tamás)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 10. 14:00, péntek | Helyi
90. születésnapján köszöntötték Marika nénit
Tóth Mihályné Marika nénit 90. születésnapján Pintér Szilárd polgármester köszöntötte.
2025. Január 10. 11:34, péntek | Helyi
Egy hónapon belül már másodszor bukott le egy ittas kocsolai sofőr
Idén először, de egy hónapon belül már másodszor bukott le ittas vezetés miatt egy kocsolai sofőr.
2025. Január 10. 08:17, péntek | Helyi
Megjelent a dombóvári Fekete István Kulturális Egyesület 27. emlékkönyve
Az elmúlt év decemberében jött ki a nyomdából a dombóvári Fekete István Kulturális Egyesület 2023. évi kiadványa, amely a megszokott fejezetek mellett két Fekete István írást is tartalmaz.
2025. Január 08. 13:10, szerda | Helyi
Dombóvári helyi elismerések adományozásához várják a felterjesztéseket
A felterjesztések alapján az elismerések adományozásáról februárban fog dönteni a képviselő-testület, az átadásra a várossá avatás napjának alkalmából megtartásra kerülő ünnepi gálaműsoron kerül sor.