Városlista
2024. szeptember 19, csütörtök - Vilhelmina

Hírek

2022. Június 16. 15:02, csütörtök | Külföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Megkezdődött Romániában a fekete-tengeri földgáz kitermelése

Megkezdődött Romániában a fekete-tengeri földgáz kitermelése

Először került fekete-tengeri földgáz a román gázszállítási rendszert üzemeltető (Transgaz) hálózatba szerdán, miután Black Sea Oil and Gas (BSOG) és koncessziós partnerei, a Petro Ventures Resources,

illetve a Gas Plus Dacia megkezdték az energiahordozó kitermelését a Romániához tartozó Midia térségében - jelentette be Virgil Popescu energiaügyi miniszter.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Carlyle magántőke-befektető csoport által alapított BSOG szerdán kapta meg az országos energiaszabályozó hatóság jóváhagyását a Midia földgáz-kitermelési projekt beindításához. A Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt található földgáztartalék kitermelésének megkezdését Nicolae Ciuca miniszterelnök is üdvözölte.

A Midia földgázmezőből kitermelt gáz az ország szükségletének 10 százalékát fogja fedezni, és közelebb viszi Romániát az energiafüggetlenség eléréséhez - olvasható a kormány közleményében.

A Midia földgázmező a romániai tengerparttól mintegy 120 kilométerre található. A tenger itt sekély, a talapzat 70 méteres mélységben van. A földgázt 1995-ben, illetve 2007-ben fedezték fel ebben a térségben. A kitermeléshez szükséges 400 millió dolláros beruházásokat a 2018-2022 közötti időszakban végezték el - emlékeztetett az Agerpres hírügynökség.

A BSOG közleménye szerint idén mintegy 0,5 milliárd köbméternyi földgázt termelnek ki, a Midia térségben található 10 milliárd köbméterre becsült földgáztartalékból pedig a következő hároméves időszakban évi 1 milliárd köbmétert terveznek a felszínre hozni. A cég öt tengeralatti szondát helyezett üzembe, az ezekkel kitermelt gázt pedig egy 126 kilométeres, tenger alatti vezetéken juttatja a szárazföldre.

A Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzata alatt másutt is találtak jelentős gáztartalékokat.

A román médiát az utóbbi időben főleg a sokkal ígéretesebb mélytengeri Neptun Deep földgázmező sorsa foglalkoztatta, ahonnan évente tízmilliárd köbméternyi gázt tervez felszínre hozni a kitermelés jogával rendelkező két cég, az osztrák OMV-Petrom és a román állami tulajdonban lévő Romgaz. A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun térségben a tenger mélysége helyenként az 1700 métert is eléri. A kitermelés megkezdéséhez szükséges beruházásokat mindeddig azért halogatták, mert a befektetők arra vártak, hogy Románia kedvezőbb adózási feltételeket biztosítson számukra.

Az új offshore-törvény kihirdetése után a román kormányfő kifejezte reményét, hogy 2026 végéig, 2027 elejéig a Neptun Deep földgázmezőn is megkezdődik a kitermelés, így Románia nemcsak saját lakossági és ipari fogyasztásához elegendő gázzal fog rendelkezni, hanem exportképessé is válik majd.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 18. 06:00, szerda | Külföld

Mario Draghi: Európa drámai változások előtt áll

2024. Szeptember 17. 15:04, kedd | Külföld

Gátszakadás Lengyelországban, 25 ezres települést árasztott el a víz - Videó

A Lengyelországban található 25 ezer fős Klodzkót érte ez az árvíz, ahol az átszakadt gát teljesen elöntötte a települést.

2024. Szeptember 17. 07:46, kedd | Külföld

Másfél millióra emelte az orosz katonai állomány létszámát Vlagyimir Putyin

Száznyolcvanezer fővel másfél millióra növeli az orosz fegyveres erők katonai állományának létszámát Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn kiadott rendelete.

2024. Szeptember 17. 07:37, kedd | Külföld

Újabb merényletet terveztek Donald Trump ellen

Donald Trump köszönetet mondott hétfőn az amerikai Titkosszolgálatnak és a hatóságoknak azért, hogy megakadályozták az ellene készülő merényletet, miközben Joe Biden elnök elítélte a megkísérelt politikai gyilkosságot.