Városlista
2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2015. Március 13. 15:00, péntek | Helyi
Forrás: Tóth Erzsébet

Tilinger Sándor előadása Kaposszekcsőn

Tilinger Sándor előadása Kaposszekcsőn

Március 15-e ünnepéhez kapcsolódva a kaposszekcsői Orchidea Nyugdíjasklub felkérte Tilinger Sándor fotóst, hogy tartson egy előadást a tagoknak és az érdeklődőknek Horvay János Kossuth szoborcsoportjáról.

Aktuális ez a téma, a közelgő ünnep miatt, illetve a szobrok sorsa szorosan kötődik Dombóvár városához. Tilinger Sándor bevezetőjében Horvay életútjáról, munkásságáról beszélt, majd rátért a szoborcsoport történetére, mely 1894-ben, már Kossuth Lajos halálakor kezdődött. Ekkor vetődött fel, hogy emlékművet állítsanak az 1848-49-es forradalom vezéralakjának. 1906-ban pályázatot hirdettek, amelyet Horvay János (1874-1944) nyert meg, aki 1911-ben kezdett hozzá az emlékmű elkészítéséhez. A munkálatokat azonban az első világháború miatt fel kellett függeszteni, végül csak 1927. november 6-án avatták fel Horthy Miklós kormányzó jelenlétében. Az avatóbeszédet Apponyi Albert gróf tartotta mintegy százezer ünneplő jelenlétében.
A hatalmas, kétszeres ember nagyságú alkotás középpontjában Kossuth Lajos áll, két oldalán az első felelős magyar kormány nyolc tagja : tőle balra Esterházy Pál, Klauzál Gábor, Eötvös József, Széchenyi István, míg jobbra Batthyány Lajos miniszterelnök, Szemere Bertalan, Deák Ferenc és Mészáros Lázár.
Az alkotást a kezdetektől több bírálat érte, ezek egyike volt, hogy a Batthyány-kormány tagjai közül a pénzügyminiszter Kossuth Lajos került a központi helyre, míg a később mártírhalált halt miniszterelnök csak mellékalakként jelent meg. Erre a kérdésre az előadó sem tudott válaszolni. Talán a szobrász és a Kossuth család közti baráti viszonynak tudható be? Sajnos mindez csak találgatás...

A Rákosi-korszakban pesszimistának és melankolikusnak találták a szobrot, ezért 1951-ben elbontották és egy ideig a Kerepesi temetőben őrizték, majd 1959-ben Antall István tanácselnöksége alatt, a település kérésére, Dombóvár megvásárolhatta és ide is szállították. 1972-ben hét önálló alkotásként állították fel a város Szigeterdei parkjában.
Tilinger Sándor a Szigeterdőben készült fotóiból mutatott be néhányat, majd zárásként néhány pillanatképet vetített le az újraavatás ünnepségéről, amin magánemberként ő is részt vett.

Ha valakinek van ideje és lehetősége, látogasson el Dombóvárra és nézze meg a szobrokat, melyeket a közeljövőben fel is fognak újítani !

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 19. 16:25, csütörtök | Helyi

Dombóvári győztese van a CineFest Filmfesztivál diákfilm pályázatának

A 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál egyik díjazottja a dombóvári Juhász Barnabás.

2024. Szeptember 18. 09:56, szerda | Helyi

A Dombóvári Szuperinfó legújabb száma oldalunkon már olvasható!

A lenti képre kattintva juthat el az olvasósarokba. Iratkozzon fel e-mail címével, hogy minden szerdán megkapja a Dombóvári Szuperinfó digitális változatát!

2024. Szeptember 17. 13:17, kedd | Helyi

Két baleset is történt Kapospula és Attala között pár nap alatt

Mindkét esetben súlyos sérülés történt.

2024. Szeptember 16. 11:00, hétfő | Helyi

Fekete István Múzeum – A hónap műtárgya

Szeptember hónap műtárgyának az író egy eddig ismeretlen kéziratát választották. Fekete István Vadászat Magyarországon című írása az Amnesztia, vegyes kézirat kötetben található meg.